Путівник найкрасивішими пляжами Хорватії
1. Страчінска, острів Шолта, Середня Далмація
Шолта — менш відомий острів, ніж популярні Хвар чи Брач, більш порізаний і зазвичай із невеликою кількістю відвідувачів. Пляж Страчінска розташований у затоці, до якої можна дістатися на човні або велосипедом сушею. Це дуже усамітнене місце, де можна легко забути про міську метушню й повністю перезарядитись під звуки невтомних цвіркунів і хвиль, що накочуються на берег. Як і більшість пляжів Хорватії, він гальковий, оточений скелями й низькими кущами. Чудово підходить для плавання та снорклінгу.
Порада інсайдера: тут є кілька будиночків в оренду з видом на море, якщо раптом захочете залишитися на ніч.
2. Мурвіца, острів Брач, Середня Далмація
Досить невеликий пляж, але абсолютно красивий і спокійніший, ніж на сусідньому Болі. З дрібною галькою під ногами й великим камінням обабіч, пляж має шикарний вид на сусідній острів Хвар і виноградники вдалині. Коротка прогулянка вгору схилом — і відкривається нова панорама. До Мурвіци легко дістатися дорогою (приблизно три кілометри від пляжу Златни Рат). За кілька хвилин ходьби розташована таємнича Печера Дракона — монастир, висічений у скелі й прикрашений фігурами з язичницької міфології й християнства, у тому числі зображенням дракона, на честь якого й названа печера.
Порада інсайдера: неподалік від пляжу є таверна, де подають ситні страви місцевої кухні.
3. Борак, острів Брач, Середня Далмація
Гальковий відрізок уздовж набережної в напрямку до Златни Рат — улюблене місце шанувальників віндсерфінгу та інших активних видів спорту; тут також працює школа дайвінгу та майданчик для пляжного волейболу. Крім того, можна взяти напрокат шезлонги й парасолі.
Порада інсайдера: звідси відкривається чудовий вигляд на бухту Златни Рат.
4. Бачвіце, Спліт, Середня Далмація
Це знаменитий міський пляж Спліта і один із небагатьох піщаних ділянок узбережжя в Хорватії, тож не чекайте, що тут буде мало людей. Мілководдя ідеально підходить для дітей, а через м’який пісок пляж є улюбленою локацією для пічигіна — місцевої гри з м’ячем, у яку грають по щиколотку у воді. Тут часто можна побачити місцевих хлопців, які стрибають із невеликих скель у глибшу воду.
Порада інсайдера: фаворит серед місцевих — пляжний бар Zbirac, ідеальна точка для спостереження за людьми.
5. Покривеник, острів Хвар, Середня Далмація
Тихий гальковий пляж із кількома маленькими барами та ресторанами, а також невеликим причалом для човнів. Скелясті пагорби одразу за пляжем приваблюють альпіністів, а секретна печера в одній із бухт поряд із Покривеніком часто досліджується дайверами у пошуках райдужних морських губок.
Порада інсайдера: поряд є ще одна печера на висоті 20 метрів над рівнем моря під назвою Баданж, де археологи знайшли залишки людей епохи неоліту.
6. Златни Рат, Бол, острів Брач, Середня Далмація
Цей пляж — одна з найвідоміших фотолокацій у Хорватії, ви напевно бачили його на багатьох плакатах і листівках. Чудова дрібногалькова коса Златни Рат змінює форму залежно від вітру і течії. Розташований на сонячному південному узбережжі острова Брач — одного з наймальовничіших у Хорватії, він також є найкращим місцем для віндсерфінгу в країні. Організатори водних розваг пропонують серфінг і дайвінг, а для дітей — надувний аквапарк жовто-зеленого кольору. Від пляжу гарна набережна в тіні сосен веде до селища Бол. Далі — гора Відова, найвища вершина на Адріатичних островах.
Порада інсайдера: спробуйте віндсерфінг на станції Big Blue Sport, що розташована на пляжі Борак між Златни Рат і Болом.
7. Пунта-Рата, Брела, Макарська Рів’єра, Середня Далмація
У тіні гірського масиву Біоково 45-кілометрова Макарська Рів’єра відкриває низку дрібногалькових пляжів із бірюзовою водою. Деякі з найгарніших, наприклад Пунта-Рата, знаходяться в селищі Брела, де похилі сосни слугують природними парасолями. Сучасні пляжні готелі орієнтовані на сімейний відпочинок. У пошуках тихого місця йдіть набережною, а потім кам’янистою стежкою на схід у напрямку міста Макарська — дорогою ви зустрінете багато затишних бухт, деякі з яких займають нудисти.
Порада інсайдера: проведіть день, гуляючи стежками, які перетинають схили в природному парку Біоково.
8. Пас’яча, Поповичі, Конавле, Південна Далмація
До цього дикого ізольованого кам’яно-галькового пляжу, оточеного крутими скелями (де гніздяться птахи), можна спуститися вузькою стежкою, що веде через невеликий тунель у скелях. Це дивовижний пляж із видом на темно-синю Адріатику — справжнє повернення до природи: тут немає цивілізації, тож візьміть із собою воду, рушник і килимок. Щоб потрапити сюди, треба їхати близько 40 хвилин на південь від Дубровника до села Поповичі, перетинаючи мальовничий регіон Конавле з його виноградниками, оливковими гаями, кам’яними будинками й кипарисами.
Порада інсайдера: мандруючи Конавле, зупиніться в Груде, щоб відвідати майстерню художниці Антонії Радонік — вона малює місцеві пейзажі й виготовляє кераміку, що стане чудовим сувеніром.
9. Сахара, острів Раб, Кварнер
У 1936 році англійський король Едуард VIII привіз свою кохану Волліс Сімпсон на Раб у романтичну подорож — вони отримали спеціальний дозвіл купатися голяком на пляжі Кандарола, і це вважається початком нудизму в Хорватії. Кандарола й досі залишається улюбленим нудистським пляжем, але ще краще — Сахара, один із рідкісних піщаних пляжів недалеко від міста Лопар на півночі Раба. Якщо вам не до вподоби повний загар, поряд є пляж Парадайз — піщана дуга завдовжки майже миля, що переходить у неглибоку бухту для водних видів спорту та волейболу.
Порада інсайдера: приєднуйтеся до морського каякінгу вздовж узбережжя з компанією Sea Kayak Croatia.
10. Святий Іван, Любеніце, острів Црес, затока Кварнер
Віддалений і значною мірою ще неосвоєний, острів Црес славиться вівчарством і популяцією рідкісних грифів. Містечко Любеніце на заході — це скупчення середньовічних кам’яних будівель і каплиць. Звідси крута стежка веде до затишної бухти — це 40 хвилин ходьби, тому варто взутись зручно. Нагорода — чудовий пляж із білою галькою і видом на блискучу Адріатику та Блакитну печеру, куди можна потрапити вплав або на човні. Кіосків тут немає, тож візьміть із собою воду та рушник. Можна також дістатися човном.
Порада інсайдера: якщо мандруєте на човні, попросіть капітана зупинитись у мальовничих містечках Црес і Валун.
11. Валь-Маро, Рабац, Істрія
В готелі Valamar Collection Girandella, розташованому на східному узбережжі Істрії з видом на море й острів Црес, використали ландшафтні рішення, які майже приховали елегантні корпуси в рельєфі місцевості. Якщо подорожуєте з маленькими дітьми, вам ідеально підійде сімейний пляж Валь-Маро з дрібною білою галькою, парасолями, прозорою водою та надувним аквапарком. Поряд є сімейний пляж Валь-Санденс (Sandy Family Beach), який більше привабить підлітків своїми банановими човнами, водними лижами й парасейлінгом.
Порада інсайдера: дослідіть глибини Адріатики у дайвінг-центрі Girandella Diving, де проводять курси підводного плавання для всіх рівнів.
12. Банє, Дубровник, Південна Далмація
Безпосередньо за міськими стінами старого Дубровника розташований надзвичайно популярний гальковий пляж з видом на зелений острів Локрум. У сезон тут багато спортсменів, що займаються водними лижами й каяками, а інші відпочивають під музику діджеїв у пляжному клубі, насолоджуються масажем чи коктейлями. Особливо гарно тут на заході сонця, коли середньовічні будівлі підсвічуються різнокольоровими прожекторами. Після настання темряви пляж освітлюють смолоскипи, а офіціанти на терасі ресторану подають страви середземноморської кухні.
Порада інсайдера: Life From Kawa — затишний концепт-стор прямо над пляжем, де продають товари для дому та одяг хорватських дизайнерів.
13. Муліні, Ровінь, Істрія
Поплавайте в затоці Лоун на SUP-дошці та помилуйтеся старим містом Ровінь із його пастельними фасадами, церквою на пагорбі та рибальською гаванню. За спиною — пляж Муліні: галькова бухта з бетонною платформою для купання, шезлонгами, парасолями й баром із коктейлями та салатами. Залишайтеся тут до вечора, щоб послухати музику діджея під мохіто з льодом і м’ятою. Або пройдіться на південь до Zlatni Rt — лісу з соснами, кипарисами, кедрами й самітними бухтами для плавання.
Порада інсайдера: Внутрішня Істрія славиться трюфелями — вирушайте в ресторан Toklarija біля міста Бузет, щоб скуштувати місцеві делікатеси.
14. Мала Коломбарица, Премантура, Пула, Істрія
Адріатичне море оточує Маленьку Коломбарицю — простір із пласких кам’яних плит на південній крайній точці півострова Істрія. Із 10-метрових скель досвідчені дайвери стрибають у глибоку воду, змагаючись у трюках. У популярному пляжному барі Safari, розташованому над скелями серед бамбука та пальм, подають напої й морські закуски. Щоб потрапити до Мала Коломбарица, пройдіть пішки або на велосипеді позначеними стежками через природний парк мису Каменяк за 13 км від Пули.
Порада інсайдера: Премантура — також чудове місце для віндсерфінгу: скористайтеся прокатом на станції пляжу Сколіч.
15. Сіпар, Мошченічка Драга, затока Кварнер
Довгий гальковий пляж Мошченічка Драга, що виходить на затоку Кварнер зі сторони Рієки, більшу частину року виглядає сільським і спокійним. Тільки в розпал літа сюди приїжджають туристи на катерах із Опатії. Пляж примикає до ряду старих кам’яних будинків, де відкрито сезонні кафе. За Сіпаром — вкриті сосновим лісом схили гори Учка; звивиста стежка веде до середньовічного села Мошченіце.
Порада інсайдера: перебуваючи тут, обов’язково пройдіться п’ятикілометровою набережною від Ловрана до Волоско в Опатії.
16. Сахарун, острів Дуги Оток, Північна Далмація
Протягом дня колір моря в цій бухті з білою галькою та сосновим лісом змінюється від бірюзи до темно-синього. Сахарун (або Сакарун), поруч із північною точкою Дуги Оток, ідеально підходить для дітей: піщане дно і мілководдя дозволяють гуляти далеко від берега. Тут немає забудови, тільки шезлонги, солом’яні парасолі й кілька пляжних барів. Найближче село Божава — за 3 км, сюди часто прибувають катери з туристами із Задара.
Порада інсайдера: на набережній Задара не пропустіть дві сучасні інсталяції — «Морський орган» і «Вітання сонцю», найкраще їх дивитися на заході.
17. Моро, Ступа Вела, острів Корчула, Південна Далмація
Крихітна скеляста Ступа Вела — один з острівців переважно безлюдного архіпелагу біля острова Корчула й півострова Пелєшац. Сюди можна дістатися катером із міста Корчула. Тут гальковий пляж, дерев’яні шезлонги, мішки для сидіння й гойдалки у морі. Є ресторан і бар із морепродуктами, меню змінюється щодня залежно від ранкового улову. При ресторані — город, пекарня і морозивниця. Все працює на сонячних батареях.
Порада інсайдера: якщо подорожуєте з дітьми чи любите малювати, зазирніть у магазин Boya у старому місті Корчули, де продають власні кольорові крейди.
18. Hvar Beach Club, острів Хвар, Середня Далмація
Дизайнерські окуляри й золотава засмага — обов’язкові атрибути модного Хвара. Забронюйте балдахін на приватному понтоні в клубі Hvar Beach Club (раніше Bonj les Bains) в затишній бухті з бетонною набережною і білими кабінками для переодягання у стилі 1920-х. На верхній терасі спа Sensori O пропонують масаж із маслами лаванди, розмарину й шавлії. А в ресторані під деревами — корисні біо-коктейлі, наприклад «ягідний рай» з яблуком, малиною, манго й чорницею.
Порада інсайдера: купуйте класні пляжні костюми хорватських дизайнерів у флагманському магазині More на головній площі Хвара.
19. Шунь, острів Лопуд, Південна Далмація
Дубровницька аристократія будувала тут вілли ще у XVII столітті. Сьогодні острів — альтернатива для пляжного відпочинку поблизу Дубровника: втеча від натовпу, але достатньо близько, щоб приїздити на день. На острові немає авто, живе всього 220 мешканців, є гавань, автентичні кам’яні будиночки серед кипарисів і чудовий піщаний пляж — рідкість для Хорватії. Щоб дістатися до пляжу Шунь, ідіть стежкою через парк до бухти з пляжними барами, мілководдям і м’яким дном.
Порада інсайдера: Лопуд обслуговується поромом Jadrolinija з порту Дубровника, який також заходить на острови Шипан і Колочеп.
20. Вела Плажа, Башка, Крк, затока Кварнер
Сонне містечко Башка розташоване в широкій захищеній бухті на півдні острова Крк. Воно тягнеться вздовж вигнутого піщано-галькового пляжу довжиною кілометр. Вела Плажа («великий пляж») виходить на мілководне бірюзове море й обмежений набережною з кафе, ресторанами й готелями. Купання тут почалося ще у 1908 році, зараз пляж прикрашають шезлонги й парасолі, пропонують водні лижі, парасейлінг і дайвінг. Але врахуйте, що в розпал сезону тут дуже людно. Для тиші — вирушайте в село Стара Башка, де знайдете пляж Oprna Bay, йти до нього треба парком і вузькою стежкою.
Порада інсайдера: «Башка-глаголиця» — пішохідний маршрут із 34 кам’яними скульптурами, присвячений найдавнішій слов’янській абетці IX століття.
*За матеріалами Conde Nast Traveller